• onsdag , 2 december 2020

Se hvem – klik her!

Vores grafiske kort er under udarbejdelse.

Landsforeningen Naboer til Kæmpevindmøller består lige nu af 2oo møllegrupper:

  1. Foreningen til Lammefjordens Beskyttelse (Odsherred/Holbæk)
  2. Møllegruppen i Ny Bjergby (Holbæk)
  3. Kappel-gruppen (Lolland)
  4. Foreningen for en vindmøllefri Barslund Mose (Ringkøbing-Skjern)
  5. Beboere for Havvindmøller på Havet BHH (Frederikssund)
  6. Rigtig Vind (Allerød)
  7. St. Merløse Gruppen (Holbæk)
  8. Vindmøllegruppen Tåsinge (Svendborg)
  9. Sandby Møllegruppe (Holbæk)
  10. Thy-Gruppen (Thisted)
  11. Tastum Sø-gruppen (Skive)
  12. Holmen-gruppen (Ringkøbing-Skjern)
  13. Saltum Kær-gruppen (Jammerbugt)
  14. Høvsøre-gruppen (Lemvig)
  15. Katrineholms piber (Slagelse)
  16. Dræby Fed-gruppen (Kerteminde)
  17. Krashave/Nørregård-gruppen (Bornholm)
  18. Brejning Møller (Ringkøbing-Skjern)
  19. Lem Kær Fokusgruppe (Ringkøbing-Skjern)
  20. Naboerne til område 33, Hee (Ringkøbing-Skjern)
  21. Lyngsmose-gruppen (Ringkøbing-Skjern)
  22. Muldbjerg-gruppen (Ringkøbing-Skjern)
  23. Vindmøller i Vognkær (Ringkøbing-Skjern)
  24. Svoldrup Kær (Vesthimmerland)
  25. Quistrup-gruppen (Struer)
  26. Bindesbøl etape 1 (Ringkøbing-Skjern)
  27. Nørrekær Enge (Aalborg)
  28. Gruppen mod kæmpevindmøller på land (Langeland)
  29. Tim-gruppen (Ringkøbing-Skjern)
  30. Vester Barde-gruppen (Ringkøbing-Skjern)
  31. Stenstrup Issø-gruppen (Svendborg)
  32. Borum Gruppen ( 8471 Sabro ).
  33. Langkilde Gruppen ( 5771 Lunde).
  34. Hagesholm gruppen (4520 Svinninge)
  35. Ovnbøl gruppen ( 6800 Varde).
  36. Blaksmarkgruppen (6800 Varde)
  37. Møllegruppen Tornbygård-Bornholm
  38. Brosbøl bro gruppen (Ringkøbing-Skjern)
  39. Novrup-Måde gruppen (Esbjerg)
  40. Vejsnæs gruppen (Ærøskøbing)
  41. Klimgruppen (Jammerbugt kommune).
  42. Barløse Mark gruppen (5610 Assens).
  43. Roager gruppen (Esbjerg).
  44. Vejstruprød gruppen (Kolding)
  45. Breum Banke gruppen (Esbjerg)
  46. Try Enge gruppen (Brønderslev)
  47. Tjørntved gruppen ( Sorø)
  48. Filskov Søndermark gruppen (Grindsted)
  49. Hald-Linde gruppen (Randers)
  50. Urlev gruppen (Hedensted)
  51. Ullerslev gruppen (Nyborg)
  52. Blæsbjerg gruppen (Hedensted)
  53. Aalestrup gruppen (Vesthimmerland)
  54. Solbjerg gruppen (Århus)
  55. Aunslev gruppen (Nyborg)
  56. Sdr.Omme Statsfængsels gruppen (Billund)
  57. Hørslevgruppen (Århus)
  58. Nørbæk gruppen (Randers)
  59. Kærende gruppen (Syddjurs)
  60. Danstrup gruppen (Faurskov)
  61. Hvide-Sande gruppen (Ringkøbing-Skjern)
  62. Døstrup Ådal gruppen (Mariagerfjord)
  63. Pulsen gruppen (Brønderslev)
  64. Flø-Dørslund gruppen (Ikast-Brande)
  65. Mintebjerg gruppen (Sønderborg)
  66. Mikkelenborg-Øksendrup gruppen (Nyborg)
  67. Kyse gruppen (Næstved)
  68. Sigersted Huse gruppen (Ringsted)
  69. Skov Vallenderød gruppen (Holbæk)
  70. Bækmarksbro gruppen (Lemvig)
  71. Ulfborg gruppen ( Holstebro )
  72. Tvis gruppen ( Holstebro )
  73. Todbjerg gruppen (Århus)
  74. Lundsmark gruppen (Esbjerg/Tønder)
  75. Rigtrup/Voldum gruppen (Favrskov)
  76. Blåhøj Øst gruppen (Ikast-Brande)
  77. Ørum gruppen (Hedensted)
  78. Bording gruppen (Ikast-Brande)
  79. Åstrup gruppen (Vejen)
  80. Skaføgård gruppen (Syddjurs)
  81. Gråhede Nord gruppen (Ringkøbing-Skjern)
  82. Skiffard gruppen (Syddjurs)
  83. Pogemose gruppen (Guldborgsund)
  84. Vorning gruppen (Viborg)
  85. Krogstrup gruppen (Vesthimmerland)
  86. Sønderhå-Nørhå gruppen (Thisted)
  87. Åsted gruppen (Skive)
  88. Hevring Ådal gruppen (Ørsted)
  89. Hejring gruppen ( Mariagerfjord)
  90. Åstrupgårds Plantage gruppen (Viborg)
  91. Røved gruppen (Favrskov)
  92. Nej til Vindmøller på Abildgaard jorde gruppen (Rebild)
  93. Gl. Lejre mod store vindmøller (Lejre)
  94. Sandfelt-gruppen (Ikast Brande)
  95. Hallendrup/Rud gruppen (Favrskov)
  96. Stids-gruppen (Horsens)
  97. Alslev-gruppen (Faxe)
  98. Turebylille-gruppen (Faxe)
  99. Tyrstinggård-gruppen (Horsens)
  100. Arnum-gruppen (Haderslev)
  101. Blaksmark Nord gruppen (Varde)
  102. Filholmgruppen (Brønderslev)
  103. Nordvest for Malle – område C gruppen (Varde)
  104. Område B Østtarp (Varde)
  105. Vindmøller med omtanke – VMMO
  106. Borupgård gruppen (Horsens)
  107. Kolstrupvej gruppen (Billund)
  108. Hjortshede gruppen (Bjerringbro)
  109. A. Ulvemosen gruppen (Varde)
  110. Liselund gruppen (Guldborgsund)
  111. Lyby Strand gruppen (Skive)
  112. Hjerndrup gruppen (Haderslev)
  113. Ejstrup-gruppen (Ringkøbing-Skjern)
  114. Frørup-gruppen (Christiansfeld)
  115. Krusbjerg-gruppen (Herning)
  116. Trikelshøj-gruppen (Randers)
  117. 1368 Farris gruppen (Kolding)
  118. Taps – Trædeskov Bøge gruppen (Kolding)
  119. Varmark gruppen (Kolding)
  120. Tjørneby-gruppen (Lolland)
  121. Vindmøller ved Lerchenborg (Kalundborg)
  122. Kvissel Brænding gruppen (Frederikshavn)
  123. Orupgaard-gruppen (Guldborgsund)
  124. Sandager-gruppen (Assens)
  125. Vindmøller ved Knuthenborg (Lolland)
  126. Vest for Forlev gruppen (Skanderborg)
  127. Skalkendrup-gruppen (Nyborg)
  128. Vorgod Østerby gruppen (Ringkøbing-Skjern)
  129. Ilshøj-gruppen (Randers)
  130. Lundsmark Nord gruppen (Esbjerg)
  131. Kostervig-gruppen (Vordingborg)
  132. Bleld-gruppen (Horsens)
  133. Fæsteholt-gruppen (Kolding)
  134. Brønderslev Nord gruppen (Brønderslev)
  135. Ydernæs-gruppen (Næstved)
  136. Elling-gruppen (Horsens)
  137. Krørup-gruppen (Horsens)
  138. Tågeskovgård-gruppen (Næstved)
  139. Gjurup-gruppen (Hjørring)
  140. Tybrind-gruppen (Middelfart)
  141. Elisabethsminde-gruppen (Kolding)
  142. Nørhede til Hjortmose gruppen (Ringkøbing-Skjern)
  143. Aggestrup-gruppen (Horsens)
  144. Gribskov-gruppen (Gribskov)
  145. Søndersthoved-gruppen (Vejle)
  146. Østersottrup-gruppen (Sønderborg)
  147. Nordøst for Husby – gruppen (Holstebro)
  148. Fårdrup/Halkevad – gruppen (Slagelse)
  149. Nollund Kirkevej – gruppen (Billund)
  150. Køng Mose gruppen (Vordingborg)
  151. Lyngbygaard Nord – gruppen (Slagelse)
  152. Vindmøller på Kalvebod Syd – gruppen (København)
  153. Lyngbygård Syd – gruppen (Slagelse)
  154. Tamholt – gruppen (Frederikshavn)
  155. Sjelle-Skørring gruppen (Skanderborg)
  156. Næsbyskov gruppen (Slagelse)
  157. Store Frederikslund gruppen (Slagelse)
  158. Abildå S – gruppen (Herning)
  159. Galgebjerge-gruppen (Ringkøbing-Skjern)
  160. Store Arden – gruppen (Mariagerfjord)
  161. Hulby-Gryderup gruppen (Slagelse)
  162. Pårup – gruppen (Gribskov)
  163. Manna Kær – gruppen (Brønderslev)
  164. Egsmarken mod kæmpe vindmøller på Horne Land
  165. Ottestrup – Giesegård gruppen (Ringsted)
  166. Gårdbo Sø – gruppen (Frederikshavn/Hjørring)
  167. Kværs-gruppen (Sønderborg)
  168. Lønborg Hede – gruppen (Ringkøbing-Skjern)
  169. Rosendale – gruppen (Bornholm)
  170. Flyveplads Vandel – gruppen (Vejle)
  171. Sparresholm Gods – gruppen (Næstved)
  172. Avnbøløsten, område 5 – gruppen (Sønderborg)
  173. Lyngballegård – gruppen (Favrskov)
  174. Allestrupgaard-gruppen (Randers)
  175. Stevns (Barup-gruppen)  www.megamøller.dk
  176. Brejninggruppen II (Ringkøbing – Skjern)
  177. Skårup Møller – gruppen (Ringkøbing-Skjern)
  178. St. Løgtvedgård gruppen (Kalundborg)
  179. Lilleåen – gruppen (Vesthimmerland)
  180. Louiseholm – gruppen (Frederikssund)
  181. Donsted – gruppen (Frederikshavn)
  182. Kalvslund Kær/Fæsted Mose gruppen (Esbjerg)
  183. Herringløse – gruppen (Roskilde)
  184. Styg – gruppen (Ringkøbing-Skjern)
  185. Hoven-Knaplund-Stakroge Gruppen (Ringkøbing-Skjern)
  186. Kastrup-Enge gruppen (Haderslev)
  187. Syd for Gjurup – gruppen (Hjørring)
  188. St. Røttinge gruppen (Næstved)
  189. Vindmøller mellem Sønderskov og Ugilt – gruppen (Hjørring)
  190. Slæggerup-gruppen (Roskilde)
  191. Buskebro-gruppen (Bornholm)
  192. Fjelsted-gruppen (Mariager Fjord)
  193. Vindmøller ved Ågård Gods nord for Gørlev (Kalundborg)
  194. Elløv Enge gruppen (Syddjurs)
  195. Kølkær-gruppen (Herning)
  196. 1.v.2-gruppen (Odder)
  197. Rynkeby-gruppen (Kerteminde)
  198. Demstrup-gruppen (Randers)
  199. Batum-gruppen (Viborg)
  200. Glibstrup (Vejen)
  201. Vindmøller vest for Tranekær
  202. Gram-Tiset-Arnum Vind Gruppen
  203. ?
  204. ?
  205. ?
  206. ?
  207. ?
  208. Kallerup i Modvind
  209. Lundby Torp
  210. Saltø Gods
  211. Søby